Vendégkönyv
Új hozzászólás |
Tisztelt Polgármester úr !
Engedje meg, hogy lehetőséget adott gratulációmhoz, oly módon, hogy ezt a számomra szép és céltudatos WEB oldalt létre hozta. ( Informatikusnak külön gratulálok.)
A családii nevemmel kapcsolatban. netán lenne valami információ a településen és megosztaná, akkor megköszönném.
Tisztelettel:Csönge Árpád György
Tisztelt Polgármester Úr!
Tisztelt Csöngeiek!
Elolvasván a Csönge történetéről a honlapjukon írottakat, hiányérzetem támadt. Nem említik mankóbüki Horváth Eleket, aki csöngei birtokos, 48-as kapitány volt, és országos viszonylatban is komoly érdemei vannak. A sírja is Csöngén van. Celldömölkön utca őrzi a nevét, a községháza falán pedig emléktáblája van, pedig nem celli volt. Csönge vajon elfelejtette őt?
Egyébként a mankóbüki Horváth család és a budakeszi Weöres család rokonságban volt egymással.
A másik hiányérzetem a magyarországi antropozófia történetének csöngei szakaszára vonatkozik. Ez szintén olyasmi, amit Csönge helytörténetének-kultúrtörténetének fontos része. (Tudvalévő, hogy a Waldorf-pedagógiának a Rudolf Steiner-féle antropozófia eszméi adják a szellemi alapját.) Az 1920-as évek végén, 30-as évek elején itt (és Celldömölkön) működött az országban az első és egyetlen vidéki antropozófiai szellemtudományi kör. A Bp-en 1926-ban dr. Göllner Mária által alapított antropozófiai társaság és Waldorf iskola jelentette a magyarországi kezdeteket. A csöngei kör létrehozói és működtetői a fent említett Horváth Elek lánya, Molnár Gáborné sz. Horváth Ilona, valamint az ő lánya, Molnár Ilona voltak. A helyszín a saját csöngei házuk volt. Számos külföldről érkezett antropozófus tartott itt előadást, közöttük pl. Albert Steffen költő is. A Weöres család tagjai is látogatták a kört, a költő maga is. Életrajzírói ki is emelik azt a szellemi hatást, amely ezekből az élményekből származott, és költészetében is nyomot hagyott. Tragikus módon Molnár Gáborné és lánya is a világháború áldozatai lettek. Mindenképpen megérdemlik, hogy Csönge emlékezzen rájuk és arra az egész magyarországi antropozófus-mozgalomban egyedülálló vidéki szellemi körre, amelyet itt, Csöngén éveken át működtettek!
A fentieket szíves figyelmükbe ajánlom.
Üdvözlettel:
Dr. Reök György Aba
Tisztelt Polgármester Úr!
Gratulálok a Honlapjukhoz! Igazán sokoldalú és igényes munka.
Takácsiban volt evangélikus kántortanító, majd iskola igazgató, a Csöngén született Kóbor Jenő.
Nagyon sokat tett a község iskolájáért és kulturális életéért. Hálából posztumusz a Magyar Kultúra Lovagja kitüntetésre terjesztettük fel, amelyet meg is kapott. Büszkék lehetnek elismert szülöttüknek!
Üdvözlettel: Szabó Endre Lászlóné könyvtáros.
e-mail: vhugi53@citromail.hu
facebook: takacsikonyvtar@indamail.hu
Várjuk a hozzászólásokat, javaslatokat, bármilyen, a falut érintõ témakörben!
Csönge Község Önkormányzat hivatalos honlapja
ÜZEMELTETŐ
Csönge Község Önkormányzata
Csönge, Dózsa György utca 23.
Telefon/Fax: (95) 395 001
e-mail: csonge.ph@gmail.com
Impresszum |
Szerkesztő: webmester@csonge.hu |